Wyrabianie przynależności do historii i tradycji regionu wpływa na kształtowanie ważnych umiejętności współżycia w danej społeczności, rozwijanie zachowań prospołecznych, zaszczepianie postaw tolerancji wobec innych ludzi oraz tworzenie sytuacji umożliwiających współdziałanie z innymi. Aby uniknąć encyklopedycznego przekazywania najmłodszym pokoleniom tych ważnych zagadnień, pragniemy stworzyć takie sytuacje, które pozwolą im na samodzielne odkrywanie związków z regionem. Chcemy pomóc dzieciom odpowiedzieć na pytania:, Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Gdzie są nasze korzenie? Aby tak się stało należy uświadomić naszym małym obywatelom; kim byli ich przodkowie, jaki jest ich rodowód, skąd się wywodzą, co pozostawiły w spadku inne pokolenia.

Stąd Dzień Regionalny, który już wpisał się do tradycji naszej szkoły i integruje nas ze społecznością lokalną W tym roku dnia 22 maja już po raz czwarty zorganizowany został w szkole w Mariance.

W spotkaniu uczestniczył ksiądz proboszcz Marian Kaczmara, Wójt Adam Kuna, Skarbnik Gminy Bożena Niezgoda, Kierownik Referatu i Oświaty Marta Słotwińska, Specjalista ds. promocji i rozwoju Marcin Pastuszak, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Kazimierz Madejczyk, Dyrektorzy szkół: Beata Bąk, Justyna Polaczek, Beata Tymczak, Andrzej Pastuszak, koordynator projektu Bartosz Krupa, Prezes straży w Mariance Paweł Wołoszyn, rodzice, nauczyciele i uczniowie SP w Czółnach, Gimnazjum w Niedrzwicy Dużej, Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli, Zespołu Szkół w Niedrzwicy Dużej oraz przyjaciele naszej szkoły.

Uroczystość uświetniły występy i prezentacje zespołów: tanecznego, plastycznego, teatralnego, Mediów i Informacji, działające w ramach projektu "Chcę, mogę, potrafię", który jest realizowany w naszej szkole.

Gościnnie wystąpił zespół pieśni i tańca „APIS” z Pszczelej Woli oraz grupa wokalna z GOKSiR pod okiem pana Wiesława Brzóski.

Każdy mógł obejrzeć wytwory koła plastycznego – obrazy, kolorowe puszki i kamienie wykonane techniką decoupage.

Pod okiem Artura Hanaja ucznia Liceum plastycznego w Nałęczowie można było zmierzyć się ze sztuką origamii oraz otrzymać portret wykonany ręką naszego gościa.

Wszyscy mogli popróbować „swojskiego” masełka, zapiekanego sera oraz zsiadłego mleka przygotowanego przez Panią Janinę Dziaduszko.

Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy wspomogli nas finansowo
i rzeczowo w organizacji tej uroczystości: Pani Janinie Łabidze – prezesowi BS w Niedrzwicy Dużej; Panu Grzegorzowi Mielnikowi - właścicielowi piekarni; Panu Alfredowi Mordzińskiemu – właścicielowi masarnii „Fred”; Państwu Agnieszce i Arturowi Jaśkowskim – właścicielom Sklepu „Groszek”; Panu Henrykowi Jaśkowskiemu – właścicielowi masarni; Państwu Marzannie i Władysławowi Boruchom – właścicielom siedliska folkloru „Marzanna”; Panu Dariuszowi Mrozowi – właścicielowi biura podróżnego ”CORAL TOUR”; Państwu Teresie i Henrykowi Wojtyłom. To także dzięki nim, ich bezinteresowności i dobrej woli możliwa jest realizacja naszych działań.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za bezinteresowne włączenie się w rozwijanie kształcenia regionalnego i pomoc w pomnażaniu naszego dziedzictwa kulturowego.