Jak pomóc dziecku przetrwać trudny okres adaptacyjny?

Połowa sukcesu w adaptacji malucha do przedszkola to przekonanie mamy, że przedszkole jest najlepszym środowiskiem stymulującym jego rozwój. Jeśli mama jest o tym przekonana to potrafi spowodować, że jej pociecha zapragnie bawić się z dziećmi w przytulnym i ciepłym przedszkolu. Oczywiście nie można maluchowi opowiadać nierealnych szczegółów, które nigdy się nie spełnią. Dziecka  nie możemy rozczarować! Opowieści o przedszkolu powinny odpowiadać rzeczywistości.
 Co zrobić, aby czas w przedszkolu mijał na radosnych zabawach, a nie płaczu za mamą i tatą:
1. Najważniejsze jest abyście nauczyli wasze dziecko samodzielnego wykonywania jak największej liczby czynności, na przykład samodzielnego jedzenia, zakładania bucików, spodni, kurteczki, informowania wychowawczyni o swoich potrzebach. Bardziej samodzielne dzieci zwykle przeżywają mniej lęków, bo nie są tak zależne od innych, oraz widzą, że sobie radzą w sytuacjach, gdy inne dzieci muszą prosić o pomoc.
2. Adaptacja do przedszkola przebiegnie bez zakłóceń, jeśli maluch jest odpowiednio przygotowany :
jedzenie – panie mogą trochę pomóc, ale nie będą karmić;
ubieranie się – w okolicach spacerów oraz leżakowania, panie mogą oczywiście trochę pomóc, ale nie będą ubierać każdego dziecka, sprzątanie po zabawie – oczywiście panie mogą trochę pomóc, ale nie będą za każde dziecko sprzątać.
3. Powiedzcie dziecku, że wiecie, jak trudne jest rozstawanie się z bliskimi. Zróbcie to jednak w taki sposób, by wyrazić zrozumienie i akceptację dla jego uczuć, ale nie przesadne współczucie!
4. Czytajcie z nim książeczki dla dzieci o pójściu do przedszkola.
5. Musicie przygotować się na to, że dziecko teraz będzie bardziej zmęczone i rozdrażnione. Nie oznacza to jednak, że jest mu w przedszkolu źle, tylko, że nie przyzwyczaiło się jeszcze do nowej sytuacji.
6. Nie uginajcie się pod presją płaczu i krzyku dziecka. Raczej zapewniajcie je stale, że jesteście przekonani, że niedługo wszystko będzie dobrze.
7. Skupcie się na pozytywach, które mogą je spotkać w przedszkolu (np. mówiąc "Słyszałam, że w tym tygodniu idziecie na wycieczkę do lasu szukać jesieni!"), A nie negatywach ("Nikt cię tam nie będzie bił!" Czy "Może wcale nie będziesz tak tęsknił?). Nie pozwólcie, by zbyt długo zamartwiało się możliwymi nieszczęściami, które mogą je tam spotkać.
8. Kiedy wychodzicie z przedszkola pocałujcie swoje dziecko, przytulcie je na moment i radośnie powiedzcie: baw się dobrze - do zobaczenia!
9. Nie przedłużajcie rozstania i nie wracajcie parę razy - to bardzo utrudnia dziecku rozstanie.
10. Nie znikajcie też bez pożegnania - to ułatwia sprawę tylko Wam, nie dziecku.
11. Nigdy nie wyśmiewajcie lęków dziecka przed rozstaniem; nie gańcie też ani nie karzcie dziecka za nie.

Szanowni Rodzice, pamiętajcie, że najważniejszym priorytetem dla nas jest budowanie dobrej relacji między nauczycielami, a waszym dzieckiem. Miejcie do nas zaufanie, bo nikomu nie zależy tak bardzo jak nam, aby dzieci czuły się w naszym przedszkolu prawie tak dobrze jak u siebie w domu.                                                                                    Koordynator